اكسل را در دنيايي متفاوت تجربه کنید

در بخش گذشته با ماکرو و ویژگیهای آن آشنا شدید. در این قسمت می خواهیم یک ماکرو ایجاد نموده و ویژگیها و شرایط آن را مورد بررسی قرار دهیم.

همانطور که گفته بودم، ماکرو روشی است برای جلوگیری از انجام کارهای تکراری و تسهیل در انجام بسیاری از کارها. برای شروع، ابتدا یک ماکرو را با استفاده از Macro Recorder ایجاد نموده و سپس به بررسی جزییات آن می پردازیم تا با آن بیشتر آشنا شویم.

برای ایجاد یک ماکرو جدید، راه های مختلفی وجود دارد اما آسانترین راه استفاده از Macro Recorder می باشد. اما برای شروع و انجام یک کار عملی توام با آموزش بایستی در ابتدا یک موضوع را در نظر گرفته و سپس مراحل را قدم به قدم جلو برویم.

موضوع مورد بحث ما در این آموزش به قرار زیر است:

بسیاری اوقات، ما برای محاسبات داده های عددی، فرمولهایی را در نظر می گیریم و بعد از انجام محاسبات، نتایجی را نیز به دست خواهیم آورد. در اینجا موضوع مورد بحث ما عبارتست از تبدیل خانه هایی که بصورت فرمولی هستند به خانه هایی که بصورت محتوایی هستند. یعنی اینکه، اگر عدد نمایش داده شده، حاصل یک فرمول باشد، با تغییر اعداد مورد استفاده در فرمول حاصل نهایی فرمول نیز تغییر می کند، ما می خواهیم کاری کنیم که عدد نهایی به صورت ثابت و غیر قابل تغییر در بیاید و دیگر نه خبری از فرمول باشد و نه خبری از تغییر عدد. حتی پس از تغییر در اعداد مورد استفاده.

قبل از پرداختن به مراحل کار لازم به توضیح می دانم که در مورد Paste Special (Paste سفارشی) توضیح مختصری بدهم. در Paste Special امکانی وجود دارد که شما می توانید کاری کنید که زمانی که یک خانه حاوی فرمول را کپی گرفته و در جایی دیگر Paste می کنید، به جای خود فرمول مقدار فرمول قرار داده شود. این مقدار هیچ وابستگی به مقادیر اولیه ندارد و بصورت کاملا ثابت می باشد. ما با دانستن این بحث به سراغ این آموزش می رویم. ( مطالب آموزشی درباره Paste Special آماده شده و به زودی تحت یک مبحث جدید در همین وبلاگ و در بخش آموزشگاه مجازی قرار خواهد گرفت. منتظر باشید)

حالا می پردازیم به مراحل کار

1.     ابتدا یک پروژه جدید اکسل را ایجاد می کنیم و سپس یک فرمول ساده را در روی آن پیاده سازی می کنیم. در اینجا من حاصل جمع دو عدد را بعنوان نمونه در نظر گرفته ام. در این فرمول حاصل جمع دو عدد A1 و B1 در خانه C1 نمایش داده خواهد شد.

Writing Formula

2.     حالا پس از نوشته فرمول دکمه ی Enter را می زنیم تا فرمول تثبیت شود.

3.     برای شروع در عملیات ایجاد ماکرو به سراغ Tools->Macro->Record Macro (در اکسل 2003) و یا View->Macros->Record Macro (در اکسل 2007) می رویم و این گزینه را انتخاب می کنیم. برنامه Record Macro از حالا به بعد درست همانند یک دستگاه فیلمبرداری عمل نموده و تمامی وقایع را ثبت می کند. با انتخاب این گزینه یک کادر محاوره ای مقابل شما باز می شود که دارای گزینه های زیر می باشد.

Record Macro

3.1. Macro Name: که نام ماکرو را برای ما مشخص می کند. اگر نام ماکرو ترکیبی از اعداد و حروف می باشد و یا اینکه از چند کلمه حرفی تشکیل شده است، نبایستی بین آنها از کاراکتر Space (جای خالی) استفاده شود و ترجیحاً بهتر است نام ماکرو را بصورت لاتین انتخاب نمایید.

3.2. Shortcut Key: می توان برای راحتی کار در فراخوانی یک ماکرو، روی آن یک کلید میان بر تعربف کرد تا بتوان با استفاده از آن، آنرا آسانتر فراخوانی نمود. بطور مثال اگر در اینجا کلیک کرده و دکمه ی u را تایپ کنیم، برای فراخوانی ماکرو می توان از کلید میان بر Ctrl+u استفاده نمود.

3.3. Store Macro in: مشخص می کند که ماکرو در کجا ذخیره گردد. آیا در داخل همین پروژه؟ یا در پروژه جدید و یا اینکه در Personal Macro Workbook ذخیره گردد. (اگر شما ماکرو را در داخل Workbook ذخیره کنید، فقط در داخل همان پروژه می توانید به آن ماکرو دسترسی داشته باشید. اما اگر آن را در Personal Macro Workbook ذخیره کنید، می توانید در تمامی پروژه های اکسل به آن ماکرو دسترسی داشته باشید.

3.4. Description: اگر مایلید می توانید برای درک بهتر خودتان و یا دیگر افرادی که می خواهند از ماکروی شما استفاده کنند، توضیحاتی را در این کادر بنویسید. (توضیحی مختصر درباره ی عملکرد ماکرو)

4.     پس از انجام تنظیمات دکمه ی OK را می زنیم تا ضبط ماکرو آغاز گردد.

5.     حالا روی سلول حاوی فرمول کلیک نموده و سپس بعد از کلیک راست، گزینه کپی را انتخاب می کنیم.

Making Copy

6.     حالا مجددا روی همان سلول کلیک راست نموده و گزینه ی Paste Special را انتخاب می کنیم.

Paste Special

7.     . بعد از باز شدن کادر Paste Special گزینه ی Values را انتخاب نموده و سپس دکمه ی OK را می زنیم. می بینیم که به جای فرمول در این خانه، حاصل فرمول بصورت عددی ثابت در خانه قرار گرفته است (اگر اعداد A1 و B1 تغییر کنند، حاصل تغییر نخواهد کرد در صورتی که قبل از این چنین نبود. البته شما برای گم  نکردن مسیر، بعد از زدن دکمه ی OK کاری انجام ندهید).

Paste Special Parameters

8.     حالا بایستی عملیات ضبط ماکرو را متوقف کنیم. به همین منظور گزینه ی Tools->Macro->Stop Recording (در اکسل 2003) و View->Macros->Stop Recording (در اکسل 2007) را انتخاب می کنیم تا عملیات ضبط ماکرو پایان یابد.

9.     تبریک می گویم. شما اولین ماکروی خودتان را ایجاد نموده اید. حالا می توانید اگر در جایی دیگر  یک سلول حاوی فرمول دارید، با انتخاب آن خانه و فراخوانی ماکرو (چه بصورت اجرا از طریق کلید میان بر و یا از طریق منو) سلول فرمولی را به عددی تغییر دهید.

اگر مایلید تا کد تولید شده در ماکروی مورد نظرتان را نیز ببینید می توانید به Tools->Macro->Macros (در اکسل2003) و View->Macros->View Macros (در اکسل 2007) مراجعه نموده و با انتخاب ماکروی مورد نظر و سپس انتخاب گزینه ی Edit کد ماکروی تولید شده را ببنید و آنرا مورد بررسی قرار دهید. هیچ نگران نباشید. به زودی با تمامی کدهای اینجا آشنا خواهید شد. (کمی صبر داشته باشید)

امیدوارم که این آموزش مورد قبول واقع شده باشد.

لطفا برای هر چه بهتر شدن این آموزش و دلگرمی بیشتر، بنده را از نظرات خود با  "ارسال نظر"  مطلع فرمایید. با تشکرارسال در تاريخ سه شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۹ توسط محمود رمضاني

پیج رنک

دانلود آهنگ